ARTYKUŁ ORYGINALNY

Economic and Regional Studies 2011;4(2):19–25
SŁOWA KLUCZOWE:
STRESZCZENIE ARTYKUŁU:
W społeczności lokalnej zawsze istnieją rozbieżności pomiędzy potrzebami danej grupy a sposobami zaspokajania tych potrzeb czy oczekiwań, zatem samorząd terytorialny w celu podnoszenia efektywności swojego funkcjonowania musi systematycznie podejmować działania zmierzające do redukowania jak największej liczby tych rozbieżności. Zastosowanie marketingu w procesach zarządzania miastem jest więc uzasadnione - między innymi poprzez ofertę skierowaną do członków wspólnoty samorządowej. Organizacja różnorodnych wydarzeń oraz promowanie ich zarówno pośród mieszkańców miasta, jak i odbiorców zewnętrznych, jest częścią prowadzonego przez miasto marketingu terytorialnego. Jednym z jego elementów jest promocja, pełniąca szereg ważnych dla miasta funkcji. Celem niniejszego artykułu jest identyfikacja działań o charakterze promocyjnym, polegających na organizowaniu lub wspieraniu organizacji wydarzeń miejskich przez łódzki samorząd.

REFERENCJE (12):
1. Altkorn J. (2004), Wizerunek firmy, Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej.
2. Brzóska P., „Co łodzianie wiedzą o przemysłach kreatywnych”, Dziennik Łódzki z dnia 26.02.2011 r., http://lodz.naszemiasto.pl/art... data dostępu 28.02.2011 r.
3. Florek M. (2007), Marketing terytorialny, Wydawnictwo AE, Poznań.
4. Łuczak A., „Istota tożsamości miasta”, w: Samorząd Terytorialny 2000, nr 10.
5. Malarski S. (2004), Marketing i promocja miast jako jednostek administracji publicznej i samorządu terytorialnego. W: Slodczyk J. (red.), Rozwój miasta i zarządzanie gospodarką miejską, Wydawnictwo Uniwersytetu Opolskiego, Opole.
6. Markowski T. (2002), Marketing miasta. W: Markowski T., Marketing terytorialny, Studia KPZK PAN, tom CXVI.
7. Markowski T. (1999), Zarządzanie rozwojem miast, PWN, Warszawa.
8. Sekuła A. (2008), Marketing terytorialny. W: Strzelecki Z. (red.), Gospodarka lokalna i regionalna, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa.
9. Szromnik A. (2008), Marketing terytorialny. Miasto i region na rynku, Oficyna Wolters Kluwer, Kraków.
10. „Łódź Europejska Stolica Kultury 2016 – opinie mieszkańców polskich miast”. Raport z badania. Biuro Badań Społecznych Question Mark, 2010.
11. Założenia do Strategii programowo-promocyjnej mającej na celu pozyskanie przez Miasto Łódź tytułu Europejska Stolica Kultury, Łódź Art. Center, 2010.
12. Ustawa o samorządzie gminnym z dnia 8 marca 1990 r., Dz. U. nr 16, poz. 95, z późniejszymi zmianami.
eISSN:2451-182X
ISSN:2083-3725